ZNAJDŹ NA STRONIE
Dzisiaj jest: środa, 23 lipca 2014r. Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

 

 

Najnowsze wiadomości

 

 

 

Gorące dyskusje

 

 

 

 

SONDA

POPRZEDNIE

Jaka jest pomoc władz powiatu lwóweckiego dla Ukrainy?

 • Pierwszy raz słyszę o jakiś zbiórkach darów
 • Zbiórka darów jest bardzo dobrze organizowana
 • Słabo nagłośniona akcja
 • Dla mnie to działania pod nadchodzące wybory
 • Słuszna akcja, która z wyborami nie ma nic wspólnego
 • Nie mam zdania na ten temat
Ładowanie ... Ładowanie ...

 

BHP
Dudzis

Będzie nowy ośrodek zdrowia w Lwówku Śląskim

808.0.0

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego mają dosyć korzystania z usług Powiatowego Centrum Zdrowia –  twierdzą radni z Lwówka Śląskiego. Decyzja zapadła, gmina wybuduje własny ośrodek zdrowia, aby zapewnić podstawową opiekę medyczną.

W dniu dzisiejszym odbyła się jedna z najbardziej gorętszych sesji miejskich w Lwówku Śląskim. Towarzyszyła temu dość spora widownia, głównie sołtysów i mieszkańców Lwówka Śląskiego. Tak duże zainteresowanie to bardzo ważny temat, jaki towarzyszył przez większość czasu obrad, a chodzi tutaj o służbę zdrowia i zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej.

Na sesje zaproszony został między innymi dr Jerzy Woźnik, właściciel niepublicznego ośrodka zdrowia, popularnej w Lwówku Śląskim,, Medvity’’. Jerzy Woźnik podsumował między innymi miniony rok działalności swojego ośrodka.  Z informacji wynika, że w ,,Medvicie’’  jest ponad 5300 zadeklarowanych pacjentów, w tym 1400 dzieci. Przychodnia udzieliła w roku ubiegłym 23.586  porad lekarskich z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. W tej liczbie mieszczą się także porady zdrowotne dla dzieci, których było prawie 8 tysięcy w ubiegłym roku. Jerzy Woźnik chwalił swój personel, który składa się z 5 lekarzy. Od godziny 8 do godziny 18 przyjmuje cały czas trzech specjalistów. Bilans niepublicznego ośrodka zdrowia, który działa od 10 lat zamknął się z wynikiem dodatnim za ubiegły rok. Właściciel ,,Medvity’’ podkreślił także, że na każdego zadeklarowanego pacjenta, który nawet nie musi korzystać z usług medycznych otrzymuje średnio 8 zł miesięcznie z Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Kolejną osoba, która przemawiała podczas sesji był z-ca dyrektora Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim dr. Marek Kaźmierczyk. Wieść gminna niosła, że radni chcieli najbardziej porozmawiać na sesji z Barbarą Kolmas, która niestety nie przyszła, a do rozmów upoważniła swojego zastępcę. Dyrektor był bardzo dobrze przygotowany w każdej kwestii. Na początku przedstawione zostało podsumowanie z działalności lwóweckiego szpitala. Okazuje się, że ośrodek zdrowia w Lwówku Śląskim skupia około 11 tysięcy zadeklarowanych pacjentów, w roku ubiegłym udzielono ponad 75 tysięcy porad w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Marek Kaźmierczyk omówił szczegółowo działalność spółki, która jest ściśle uzależniona od kontraktów z narodowym Funduszem Zdrowia. Jedna z poradni specjalistycznych, która działa na terenie powiatu może jedynie przyjąć w ciągu miesiąca…4 pacjentów! NFZ zależy tylko na utrzymaniu danej poradni, na którą przeznacza 700 złotych miesięcznie! W poradni zatrudniony jest lekarz i pielęgniarka. Jeśli lekarz przyjmie więcej jak 4 pacjentów NFZ za to nie zapłaci. Poradni udziela pomocy większej liczbie pacjentów i tutaj ponosi straty.

Radni zadawali wiele pytań przedstawicielowi PCZ. Jedno z pytań brzmiało m.in.,, dlaczego lekarz przyjmuje np. 20-30 pacjentów w przeciągu 3 godzin, a później drzwi są zamknięte?’’ Odpowiedź znowu sprowadza się do NFZ i obowiązujących przepisów. Lekarz w godzinę może przebadać 4 pacjentów , a w ściśle określonych przypadkach liczba może zwiększyć się do 8. Jeśli przyjmie więcej,  NFZ za pracę lekarza nie zapłaci. Lekarze jak wyjaśnił Marek Kaźmierczyk przyjmują więcej pacjentów. Radni narzekali na to , że bardzo często już o godzinie 8 rano nie można się dostać do specjalisty, mieszkańcy odsyłani są z kwitkiem, a wypisanie recepty niejednokrotnie trwa nawet kilka dni. Dyrektor wyjaśnił, że wszystko uzależnione jest od kontraktów z NFZ, a lekarze nie mogą przekraczać limitów – Proszę spróbować dostać się z dnia na dzień do specjalisty we Wrocławiu i można przekonać się ile tam trzeba czekać. Każdy pacjent, który naprawdę potrzebuje pomocy medycznej taką w lwóweckim PCZ otrzyma natychmiast – argumentował Marek Kaźmierczyk.

Radni pytali, dlaczego w ,,Medvicie’’ sytuacja jest całkowicie odmienna jak w PCZ, nie ma mowy o kolejkach, obsługa jest miła i nikt nigdy nie zostaje odprawiony z kwitkiem. Problem tutaj jest całkowicie innej natury. W ubiegłym roku w ,,Medvicie’’ udzielono ponad 23 tys. porad lekarskich , a w PCZ ponad 70 tys. co miało bezpośredni związek z wydłużającymi się kolejkami .Problem tkwi też w samych lekarzach i specjalistach. Takich niestety cały czas brakuje. Dyrektor przekonywał, że nie chodzi nawet o pieniądze dla lekarzy, ale ciągle brakuje na lokalnym rynku specjalistów, którzy mogliby pracować w PCZ. Publiczny ośrodek zdrowia istnieje na rynku od półtora roku i już zamknął ubiegły rok z zyskiem – ,,Medvita ‘’jest na rynku od 10 lat, a PCZ od 1,5 roku więc proszę dać nam szansę. Jesteśmy nową spółką, nie odpowiadamy za to, co było za czasów ZOZ-u – mówił Marek Kaźmierczyk.

Radni gminy Lwówek Śląski dali jednak wyraźnie do zrozumienia, że spółka może przynosić straty lub kolosalne zyski, ale liczy się podstawowa opieka zdrowotna i dotarcie bez kolejek do specjalisty, a z tym są jednak spore problemy. Dlatego właśnie nikt już nie chce czekać kolejnych lat i miesięcy z nadzieją, że może coś się zmieni, mimo tego, że większość winy może ponosić NFZ, który patrzy uważnie na liczby i statystyki, a służba zdrowia niestety w całym kraju kuleje. Na skargi mieszkańców z przymrużeniem oka patrzył Marek Kaźmierczyk, który udowadniał, że na palcach jednej ręki może policzyć skargi niezadowolonych mieszkańców, jakie do niego wpłynęły.

Dwa dni przed dzisiejszą sesją obradowała Komisja Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych. Radni ustalili, że chcą w Lwówku Śląskim budowy nowego ośrodka zdrowia. Wniosek komisji poddano pod głosowanie i stosunkiem głosów 12:1 został przegłosowany. Radni udzielili burmistrzowi Lwówka Śląskiego pełne prawo do działań w tej sprawie. Sprawa jest praktycznie przesądzona i w niedługim czasie w Lwówku Śląskim ma powstać gminny ośrodek zdrowia, na którym rękę będzie trzymała gmina. Jeśli pomysł się powiedzie lwóweckich włodarzy będzie czekała jeszcze szeroko zakrojona kampania, która będzie miała zachęcić obecnych pacjentów PCZ do rezygnacji z usług medycznych spółki i przeniesienie swoich kart medycznych do nowego ośrodka zdrowia.

Taki ruch ze strony lwóweckich radnych może oznaczać czarne chmury dla PCZ na czele, którego stoi zarząd powiatu lwóweckiego. Jeśli pacjenci zaczną masowo wypisywać się z publicznego ośrodka zdrowia to PCZ automatycznie straci gwarantowane pieniądze z NFZ, na każdego zadeklarowanego pacjenta. Pieniądze natomiast spłyną do ośrodka zdrowia, którym zarządzać będzie gmina. Taki ruch szykowany jest w Gryfowie, gdzie Olgierd Poniźnik ma już nawet plany budowy nowego ośrodka zdrowia. Pewne jest to, że nikt już mu w tym nie przeszkodzi, a burmistrz Gryfowa szybko przekona pacjentów PCZ z siedzibą w Lwówku Śląskim, aby zapisywali się do ośrodka zdrowia, którym będzie zarządzała gryfowska gmina.

Sytuacja na lwóweckim rynku zdrowia sięgnęła właśnie apogeum. Jeśli w najbliższym czasie nie zostaną podjęte radykalne działania, które rozwiążą problem podstawowej opieki zdrowotnej w gminie Lwówek Śląski możemy być świadkami zaostrzenia konfliktu na linii pacjenci – PCZ.  Mieszkańców na ogół nie interesuje ilu lekarzy pracuje w PCZ i jak wysokie są kontrakty z NFZ. Każdy chce korzystać z jak najlepszej opieki zdrowotnej i najlepiej, jeśli do lekarza zostanie przyjęty natychmiast, bez zbędnych kolejek.

Zdjęcie; PCZ

opinie (21)

Autorzy komentarzy ponoszą odpowiedzialność prawną i cywilną za swoje opinie. Komentarze publikowane są po moderacji, co nie zwalnia od odpowiedzialności prawnej ich autorów. Opinie muszą być zgodne z regulaminem portalu cowregionie.pl.

Pozostało znaków:

 • Nie wiem czy to prawda, ale podobno właściciel Medvity ma budować swoją przychodnię w okolicy ul. Krawczyńskiego…

 • Też jestem zadowolony z Medvity, jednak zbyt często leczą ludzi na siłę, bez dokładnych wyników badań. Na mnie chcieli kiedyś zaoszczędzić, bo przed 2 tygodnie leczono mnie na grypę a to była choroba z zupełnie innej bajki – badania prawdę powiedzą!!! Tylko trzeba mieć zdrowie, żeby chorować ;/

 • BARDZO DOBRZE UCIEKAĆ Z TEJ PRZYCHODNI I DO MEDVITY

 • A co szkoda Ci,że ludzie w Centrum za palenie papierosów na schodach,a nie za pracę dostają kasę.Widocznie mają tak dużo pracy,że z nudów ,…muszą odpoczywać.Samo Zdrowie.

 • Do Lwowczanin (83.29.119.202) i zapomniałeś dodać,że ci felczerzy przyjmują pacjętów bez fartuchów. W dodatku za każdym razem, zanim wypisze receptę to korzysta z leksykonu leków no i w większości stawia diagnozę-”to tylko anemia”.

 • Coraz więcej nowości we Lwówku mamy nowe świetne Centrum Rehabilitacji, teraz czas na ośrodek.

 • Coraz więcej nowości we Lwówku mamy nowe świetne Centrum Rehabilitacji, teraz czas na ośrodek.

 • Brawo Medwita.Profesjonalizm,miła kompetentna ,obsługa.Zawsze można na Was liczyć.A najważniejsze nie zatrudniacie starych,wysłużonych felczerów.

 • Przez ile lat bedziecie poprawiać pracę Powiatowego Centrum.Nie nadają się …za burtę.Zmieniły się czasy,od ludzi nalezy wymagać .,a nie udają że pracują wisząc na schodach na fajurach. i jakoś dniówka zleci.A głupi podatnik niech placi

 • zastanówcie się w jakim celu ta nowa budowa miałaby służyć,sądzę że chodzi tylko o nową inwestycję na której być może ktoś nieżle zarobi wybierając wykonawcę.

 • Coś nie słuchasz swojego prezesa. Gdzie jest polityka miłości? A tu agresywny język itd.

 • A na radzie powiatu,nomen omen wczoraj przedstawiono człkiem inną ocenę PCZ.Czemu o tym nic ne ma w portalu?

 • Czy wsród tych którzy podejmowali decyzję o budowie nowego ośrodka jest ktoś kto zastanowił się nad tym czy stać gminę na taką inwestycję zamiast zrobić wszystko aby poprawić pracę PCZ.

 • Wszystkie ręce na pokład, to jest dobra rada dolnośląskiego szefa Wicka Starosty, znacie tego aferzystę Schetynę, no tego co teraz nawet Popaprańce chcą się go pozbyć, ciekawe co teraz zrobi ten nieciekawy, nieatrakcyjny i na dodatek całkowicie niemedialny Maciusiek Lechowy Grzesiu, on nic nie wie o przesłaniu Schetyny, że Popaprańce teraz wszędzie będą.Ciężka praca być tym asystentem pani prezes z przydziału, ale nikt go na siłę w przedsionku prezeski nie usadził.

 • Chodzilo mi o ratowanie starego osrodka bo po co byl remont?Zeby ktos to kupil po promocyjnej cenie czy moze powstana lokale pod wynajm?Wymienic zmeczona kadre,dac szanse mlodym ambitnym ludzia.Ktorzy beda chcieli cos zmienic i zrobic nowoczesny osrodek a nie siedziec w glebokiej komunie!Moim zdaniem to Medvita to nie czym sie chwalic bo specjalistow to raczej tam nie ma.

 • jak można ratowac stary ośrodek zdrowia? Zobacz co tam się dzieje jakie kolejki ludzie mają gdzies co się dzieje jak ma się asystent pani prezes. Ma być normalny dostęp do specjalisty. Kaźmierczyk to naprawdę porządny lekarz mam nadzieję, że bedzie pracował w nowym ośrodku lub zostanie jego kierownikiem to naprawdę przyzwoity człowiek

 • Chociaż cos sie ostatnio dużo buduje w Lwówku i bardzo dobrze.W Lwówku przydała by sie Galeria handlowa z kinem w srodku..czas pomyslec nad tym włodarze:)

 • Prosimy nie kombinujcie bo nas nie stac na takie rzeczy!Trzeba wziasc sie za ratowanie starego osrodka bo powstanie znowu jakis dziwolag jak Medvita i zamiast pomagac beda tylko szkodzic.Szkoda ze nie powiedzial ile osob ucieklo z Medvity!Polska to dziki kraj!

 • i stało się;-)

 • przychodnia jest ale brak jest lekarzy specjalistow i to nalezy chorym zapewnic. Mysle ze to rozladuje kolejki i poprawi system leczenia pacjentow. troche uprzejmosci ze strony personelu, ktory na chwile obecna to pracuje za kare i bedzie cacy

 • W Starostwie głośno mówią, że zamiast oddłużać czy prywatyzować stary ośrodek zdrowia przejmie go wszystkim znana firma GrześVita, niezastąpiony ten nasz Wicek jest, właśnie postanowił przekwalifikować się, bo czasy cieżkie i dobra posadka się kończy.

 

Zobacz także

min2_2996W Olszynie dobiegła końca budowa nowoczesnej przetwórni drobiu Zakładów Mięsnych Niebieszczańscy. Za kilka kilkanaście dni cały zakład będzie pracował już na pełnych obrotach. W nowej przetwórni na samym tylko początku pracę otrzyma około 80 osó
 
2995.0.0Organizowane już piętnasty raz w powiecie lwóweckim eliminacje do ogólnopolskiego turnieju wiedzy o pożarnictwie, wyłoniły najlepszych uczestników. Niesamowitą formą ciągle błyszczy Monika Jóźwiak, która już czwarty raz z rzędu będzie reprezentował
 
2994.0.0Policjanci zatrzymali Artura S., poszukiwanego  listami gończymi  mieszkańca powiatu lwóweckiego. Mężczyzna przez blisko trzy lata był nieuchwytny dla wymiaru sprawiedliwości. Wpadł dzisiaj kompletnie zaskoczony w centrum Katowic.   
 
1340.0.0 Sześć promili alkoholu w wydychanym powietrzu miał mężczyzna, którego drzemiącego na środku gryfowskiego rynku znaleźli dzisiaj policjanci.  Do  wyniku można doliczyć jeszcze 2 promile, bo mężczyznę przebadano dopiero po około 8 godzinach pobytu w lw&o
 
1341.0.0Miasto na budowie mini stadionu lekkoatletycznego zaoszczędzi 340 tys. zł, bo właśnie tej wysokości dofinansowanie wywalczyły władze Lwówka Śląskiego. Symboliczne czeki w miniony piątek podczas uroczystej gali rozdawał samorządowcom marszałek Cezary Przybylski.