ZNAJDŹ NA STRONIE
Dzisiaj jest: poniedziałek, 28 lipca 2014r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Innocenty, Aida

 

 

Najnowsze wiadomości

 

 

 

Gorące dyskusje

 

 

 

 

SONDA

POPRZEDNIE

Jaka jest pomoc władz powiatu lwóweckiego dla Ukrainy?

  • Pierwszy raz słyszę o jakiś zbiórkach darów
  • Zbiórka darów jest bardzo dobrze organizowana
  • Słabo nagłośniona akcja
  • Dla mnie to działania pod nadchodzące wybory
  • Słuszna akcja, która z wyborami nie ma nic wspólnego
  • Nie mam zdania na ten temat
Ładowanie ... Ładowanie ...

 

Kulisy wielkich roszad w lwóweckim szpitalu

1820.0.0

Celestyn Rekowski prezes lwóweckiego szpitala zaczyna oszczędności od samego siebie obniżając sobie wypłatę. Ordynatorzy w szpitalu nie mieli żadnego wpływu na funkcjonowanie swoich oddziałów. Szykują się spore zwolnienia w szpitalnej administracji.

Zmiany na najwyższym stanowisku w lwóweckim szpitalu przez mieszkańców powiatu lwóweckiego już są nazywane „nocną zmianą”. Może dlatego, że obrady nad wyborem nowego prezesa trwały dość długo i zakończyły się późnym wieczorem. 

Wczoraj do lwóweckiego starostwa na zaproszenie Rafała Ślusarza przyszli członkowie nowej rady nadzorczej Powiatowego Centrum Zdrowia.

- W przeciwieństwie do poprzedniej rady nadzorczej my jesteśmy stąd i jesteśmy mieszkańcami naszego powiatu dlatego zależny nam na tym, aby jak najszybciej naprawić to, co złego działo się w spółce – mówiła w czasie spotkania Bożena Pawłowicz.

Według nowej rady nadzorczej w spółce działo się bardzo źle. Brak komunikacji na linii pracownicy szpitala  a pani prezes to tylko najłagodniejsze z zarzutów, które zdecydowały o odwołaniu Barbary Kolmas. 

 - Chodziliśmy po oddziałach rozmawialiśmy z personelem, chcieliśmy mieć jak najlepszy i najbardziej obiektywny obraz sytuacji na temat działalności spółki – wyjaśniał Mieczysław Zatylny, przewodniczący rady nadzorczej.

Na oddziałach lwóweckiego szpitala dochodziło do absurdalnych sytuacji. – Po naszej kontroli okazuje się, że na przykład ordynatorzy oddziałów nie mogli praktycznie o niczym decydować, a o wszystkim decydowała pani prezes – mówiła Bożena Pawłowicz.

Oprócz zakupu aparatu RTG, spółka  nie przeprowadzała żadnych inwestycji w nowy sprzęt. Teraz okazuje się, że dolnośląskie szpitale pozyskały blisko 30 milionów złotych ze środków unijnych na inwestycje.

- Pani prezes nawet nie starała się o pozyskanie unijnych dotacji, znaleźliśmy na to pismo. Pani prezes była wręcz zapraszana do złożenia wniosku. Nie skorzystała z tego – wyjaśniali członkowie rady nadzorczej.

Właśnie dlatego szpital może zapomnieć w najbliższym czasie o zakupie nowego sprzętu finansowanego ze środków unijnych. – Musimy teraz zastanawiać się nad oszczędnościami i komercyjnymi usługami, które przyniosą zysk spółce – mówił Mieczysław Zatylny.

Na światło dzienne wyszedł też inny fakt. Okazało się, że lekarze od dawna domagali się zakupu czegoś tak oczywistego jak kamera do USG, koszt to kilkanaście tysięcy złotych. Kamery nie dostali do dzisiaj.

Na spotkanie z radą nadzorczą był zaproszony przewodniczący rady powiatu lwóweckiego, który opowiadała wręcz o patologicznych sytuacjach w spółce zdrowia – Kobiety korzystają  z poradni  onkologicznej dr. Kuci. Bardzo często przynoszą zdjęcia RTG na płytach CD, ale jak doktor ma je odczytać skoro nie ma nawet komputera, który może odczytać płytę? – pytał Henryk Kulesza. 

Brak sprawnego komputera to nie jedyny problem – Jeszcze w poprzedniej kadencji, a nawet w obecnej próbowałem kontaktować się z panią prezes w sprawie jednego z gabinetów lekarskich. Nie może dochodzić do sytuacji, że stan techniczny gabinetu pozostawia wiele do życzenia. Znam firmy, które były chętne, aby sponsorować remont. Niestety pani prezes najwyraźniej nie była tym zainteresowana. Nie odpowiedziała do dzisiaj   – dodaje Henryk Kulesza. 

Nie jest tajemnicą, że ze szpitala odchodzą pacjenci. Wszystko przez złą sytuację i bardzo krytyczne uwagi, które padały pod adresem spółki nie tylko w mediach, ale także na ulicach miast. Do tego dochodziła bardzo kosztowna obsługa prawna spółki: adwokaci, doradcy itp. 

- Mówiłem już wcześniej, że tą panią trzeba zwolnić, a teraz mamy to co mamy i musimy się martwić. Wtedy jak ja mówiłem, że panią prezes trzeba zwolnić mało kto mnie słuchał  – mówi Daniel Koko, radny powiatu.

Rada nadzorcza sprawdzi też bardzo dokładnie dlaczego lwówecka spółka zdrowia przy prawie takich samych kontraktach z NFZ zaczęła teraz wykazywać tak ogromne straty, które sięgają po pierwszym półroczu  blisko 800 tysięcy złotych. 

Pod lupę rady nadzorczej pójdą dokumenty i sprawy finansowe PCZ. - Teraz Celestyn Rekowski, nowy prezes musi wynegocjować jak najlepsze kontrakty. Później przyjdzie czas na kontrolę – dodaje Mieczysław Zatylny.

W kuluarach wśród pracowników Powiatowego Centrum Zdrowia już huczy o zwolnieniach w administracji, co chwalą mieszkańcy powiatu. Znaleźli się też tacy, którzy po odwołaniu pani prezes rozchorowali się i są obecnie na urlopach zdrowotnych. Nie jest tajemnicą, że Celestyn Rekowski będzie najpierw szukał oszczędności wśród administracji, która jest bardzo mocno rozbudowana. Ta  najprawdopodobniej zostanie ograniczona do najpotrzebniejszego minimum. 

Celestyn Rekowski zaczął jednak oszczędności od siebie obniżając swoje miesięczne pobory o 25%! Zwolnił też firmę consultingową, którą wynajmowała pani prezes do rozmów z własnym personelem, czyli pielęgniarkami i sam przystąpił do trudnych negocjacji. 

- Teraz rozumiemy jaka jest sytuacja w spółce, ale tylko dlatego, że ktoś nam to wytłumaczył. Rozmowy wyglądają teraz całkiem inaczej. Nie jest potrzebna firma consultingowa prezes rozmawia z nami sam i tak powinno to wyglądać – mówi Urszula Kondela, przewodnicząca związku zawodowego NSZZ Solidarność.

Związki zawodowe najprawdopodobniej odwdzięczą się nowemu prezesowi i nowej radzie nadzorczej za dobry kontakt i współpracę z pracownikami. Nieoficjalnie mówi się o tym, że pielęgniarki dadzą zarządowi szpitala więcej czasu na znalezienie rozwiązań jeśli chodzi o podwyżki dla białego personelu. 

PCZ chce wyraźnie postawić na jak najlepszy wizerunek spółki wśród mieszkańców powiatu i w mediach. Rada nadzorcza zadeklarowała pełną współpracę z radnymi powiatu. Ma już nie dochodzić do tak absurdalnych sytuacji, że radni na każde zapytanie dotyczące PCZ otrzymywali bardzo często odpowiedzi o treści: „to jest tajemnica spółki”.

- Często dowiadywaliśmy się od dziennikarzy, którzy skuteczniej potrafili uzyskać informacje na temat sytuacji w spółce. Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej, ale ocenię to po owocach pracy  – mówi Rafał Ślusarz, radny powiatu.

Celestyn Rekowski bardzo szybko rozwiązał problem pielęgniarek z Gryfowa Śląskiego, które po likwidacji oddziału rehabilitacyjnego zostały bez pracy. - Pielęgniarki, które nie przeszły na emeryturę będą pracowały na innych oddziałach – dodaje Urszula Kondela.

Jaki jest plan na przyszłość spółki? - Nowy prezes negocjuje teraz kontrakty dla NFZ i to jest teraz najważniejsze. Jak już ta sprawa będzie dograna wówczas będziemy rozmawiali o planach na przyszłość. Najważniejsze są sprawy bieżące – usłyszeliśmy w czasie spotkania z radą nadzorczą.

Wicestarosta lwówecki Zbigniew Grześków chwalił ostatnio na stronie internetowej lwóweckiego starostwa sytuację w spółce zdrowia. Innego zdania jest nowa rada nadzorcza, która na swoich poprzednikach na wczorajszym spotkaniu nie zostawiła suchej nitki. 

opinie (54)

Autorzy komentarzy ponoszą odpowiedzialność prawną i cywilną za swoje opinie. Komentarze publikowane są po moderacji, co nie zwalnia od odpowiedzialności prawnej ich autorów. Opinie muszą być zgodne z regulaminem portalu cowregionie.pl.

Pozostało znaków:

  • Brawo .sedes z bakelitu !!!!!!!!!!!! .mądre słowa, dobrze żeby nowy prezes przyjrzał się pielęgniarkom bliżej ,miałem doczynienia z odziałem w Gryfowie na ZOLU i tam to dopiro panie obrażone że muszą pracować.

  • Po co dwie pielęgniarki koordynujące? Pewnie po to samo, po co pielęgniarki ze zlikwidowanego oddziału zostaną poupychane na siłę po innych oddziałach… Niech urządzą sobie jeszcze jeden protest, sprowadzą tego pajaca z Solidarności, wymalują transparenty i popikietują, to może nowe władze dadzą podwyżkę i przyjmą jeszcze więcej nierobów… Co trzecia pielęgniarka jest w PCZ niepotrzebna i należy je zwolnić, a te które zostaną powinny być przeszkolone z postępowania z pacjentem i poinformowane, że w razie złego traktowania podopiecznych zostanie natychmiast zwolniona. Może wtedy zrozumieją na czym polega ten zawód.

  • do obserwatora- ktoś tu pomylił chyba imiona bo to na pewno chodzi o p.Bożenkę było dobrze i miło

  • A po co w przychodni są dwie koordynujące ?Dawniej była jedna a praca pielęgniarek była dobrze zorganizowana ,były one zadowolone a przez to milsze dla pacjentów,mówiąc dawniej mam na myśli czasy p. Krysi Obecnie są dwie ,żeby było im raźniej biegać po sklepach w czasie godzin pracy.

 

Zobacz także

min2_2996W Olszynie dobiegła końca budowa nowoczesnej przetwórni drobiu Zakładów Mięsnych Niebieszczańscy. Za kilka kilkanaście dni cały zakład będzie pracował już na pełnych obrotach. W nowej przetwórni na samym tylko początku pracę otrzyma około 80 osó
 
2995.0.0Organizowane już piętnasty raz w powiecie lwóweckim eliminacje do ogólnopolskiego turnieju wiedzy o pożarnictwie, wyłoniły najlepszych uczestników. Niesamowitą formą ciągle błyszczy Monika Jóźwiak, która już czwarty raz z rzędu będzie reprezentował
 
2994.0.0Policjanci zatrzymali Artura S., poszukiwanego  listami gończymi  mieszkańca powiatu lwóweckiego. Mężczyzna przez blisko trzy lata był nieuchwytny dla wymiaru sprawiedliwości. Wpadł dzisiaj kompletnie zaskoczony w centrum Katowic.   
 
1340.0.0 Sześć promili alkoholu w wydychanym powietrzu miał mężczyzna, którego drzemiącego na środku gryfowskiego rynku znaleźli dzisiaj policjanci.  Do  wyniku można doliczyć jeszcze 2 promile, bo mężczyznę przebadano dopiero po około 8 godzinach pobytu w lw&o
 
1341.0.0Miasto na budowie mini stadionu lekkoatletycznego zaoszczędzi 340 tys. zł, bo właśnie tej wysokości dofinansowanie wywalczyły władze Lwówka Śląskiego. Symboliczne czeki w miniony piątek podczas uroczystej gali rozdawał samorządowcom marszałek Cezary Przybylski.
 
Baszak
Katrin moda ślubna